E-mediacja, czy to naprawdę działa? Czym jest e-mediacja? W jaki sposób możesz dojść do ugody na warunkach wypracowanych przez obie strony zdalnie, bezpiecznie i bez ryzyka? I przede wszystkim jak nie narazić się na niepotrzebne koszty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Sytuacja, w której się znaleźliśmy nie jest dla nas łatwa. W związku z licznymi  obostrzeniami, kwarantanną, brakiem dostępu do różnych usług, zmieniła się nasza rzeczywistość.

Sądy nie pracują tak jak przed pandemią. Liczne ograniczenia wymusiły przesunięcie procesów sądowych, zminimalizowanie uczestników w procesie i tym samym nie dają nam szansy na szybkie załatwienie naszej sprawy.

Wiele wyroków sądowych zapada dziś na posiedzeniach niejawnych, a my tylko dowiadujemy się o końcowym wyniku. Jest to niewątpliwie frustrujące.

Takie rozwiązanie nie zawsze jest dla nas korzystne, nie daje nam szansy na zaprezentowanie swojego stanowiska.

Zdecydowanie wydłużył się czas oczekiwania na rozprawę.

Moi klienci swoją pierwszą rozprawę rozwodową mają wyznaczoną dopiero za pół roku!

Sytuacja ta jest trudna, ale istnieje sposób aby nie stać w miejscu, nie czekać biernie na to, aż Sąd za nas zdecyduje.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom moich klientów, z powodzeniem uruchomiliśmy e-mediacje.

I ku mojemu miłemu zaskoczeniu – moi klienci mówią, że e-mediacja działa!

Wiemy, że dziś nie zawsze uda nam się stanąć twarzą w twarz z osobą, z którą jesteśmy w konflikcie. Z jednej strony nie chcemy, ponieważ powoduje to u nas stres, obawiamy się zarażenia, albo zwyczajnie się boimy. Z drugiej strony chcielibyśmy zakończyć sprawę ,ale z powodu obostrzeń nie ma takiej możliwości.

E-mediacje z powodzeniem niwelują wszystkie te ograniczenia i dają nam szansę na rozwiązanie problemów na naszych warunkach.

Jak to działa??

E–mediacje to proces zawarcia ugody mediacyjnej w komfortowych dla nas warunkach. Bez wychodzenia z domu, bez konieczności spotykania się z innymi osobami

Etap I – Rozmowa telefoniczna

Indywidualna rozmowa telefoniczna z mediatorem, podczas której, mediator poznaje stanowisko każdej ze stron. Jej oczekiwania, pomysły na rozwiązanie danej sytuacji.

Etap II – Sprawozdanie z indywidualnych konsultacji

Po pierwszym kontakcie, strony dostają na maila szczegółowe sprawozdanie , które staje się bazą do dalszej mediacji.

Etap III – Wypracowanie warunków ugody

Teraz jest moment na wypracowywanie warunków ugody. Poprzez rozmowy telefoniczne, kontakt mailowy, mediator monitoruje i pomaga stronom  dojść do porozumienia.

Mediator bazując na zebranych w procesie mediacyjnym informacjach, spisuje ugodę.

Strony dostają gotową ugodę na maila. Mają kilka dni na zastanowienie się czy ta ugoda rzeczywiście spełnia ich oczekiwania. To czas na skonsultowanie jej z rodziną czy z adwokatem.

Etap IV – Podpisanie ugody i zatwierdzenie jej przez sąd

Jeśli ugoda zostanie zaakceptowana, mediator umawia strony na jej podpisanie. Nie musi to być wspólne spotkanie, każda ze stron ma możliwość umówienia się na dogodną dla siebie godzinę, dzień.

W ścisłych, wymaganych dziś warunkach sanitarnych, dochodzi do podpisania ugody i tym samym  zakończenia sprawy.

Co dalej ??

Podpisana ugoda zostaje wysłana do Sądu. Na rozprawie sądowej Sędzia nadaje jej klauzulę wykonalności i tym samym staje się ona wyrokiem sądowym.

Szybko, bezpiecznie i na naszych warunkach – to gwarantują nam e-mediacje.

Taka forma postępowania mediacyjnego zyskuje coraz większą popularność i daje możliwości tym wszystkim osobom, które nie chcą osobiście ‘’dogadywać się‘’ z drugą stroną. To szansa na zawarcie ugody z osobą, z którą dzielą nas setki kilometrów. To wreszcie sposób na zniwelowanie stresu, oszczędzenie czasu i wydatków związanych z procesem sądowym.

Podczas pandemii poprzez e- mediacje udało się moim klientom osiągnąć porozumienie w sprawie alimentów, podziału opieki nad dziećmi w sytuacji rozwodowej, podzielić majątek czy znieść współwłasność.

I wiem, że jeśli moi klienci dostaną orzeczenie Sądu w ich sprawie, to nic ich nie zaskoczy. Nie będą mieli poczucia, że na posiedzeniu niejawnym ktoś za nich decydował , że nie mieli szansy wpłynąć na swój los. Dzięki e- mediacjom będą wiedzieli czego mogą się spodziewać.

Proste! Szybkie! Satysfakcjonujące!

Jeśli w e-mediacjach widzisz szansę na pokojowe rozwiązanie swojej sprawy, serdecznie zapraszam do kontaktu!

Katarzyna Sikora
Mediator sądowych
tel: 881 202 146
ksikora@mediacjepoludzku.pl


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *