Ostatnio byłam świadkiem sporu między dwoma kuzynami .W trakcie rodzinnej uroczystości wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja na temat konfliktu jaki zaistniał w zaprzyjaźnionej firmie. Od razu przyszła mi do głowy myśl, żeby opisać jak wygląda mediacja w biznesie.

Taka sytuacja: dwóch partnerów biznesowych chce rozwiązać firmę i nie mogą znaleźć porozumienia. Według moich kuzynów, jedyny prawny sposób na rozwiązanie konfliktu w biznesie to sprawa sądowa. To pokazuje mi, że jeszcze długa droga przed nami mediatorami żeby zmienić tą świadomość. 

Takich sytuacji spornych jest więcej:

  • Kierownik oskarża byłego pracodawcę o zwolnienie go z powodu dyskryminacji ze względu na wiek.
  • Mobbing w pracy
  • Firma oskarża inną firmę o naruszenie patentów.
  • Naruszenie praw własności przez inną firmę
  • itp

Oprócz procesu sądowego, który jest czasochłonny i kosztowny są inne sposoby rozstrzyganie sporów. Oto recenzja trzech podstawowych typów rozstrzygania sporów obsługiwanych przez podmioty zewnętrzne.

Mediacja w biznesie 

Celem mediacji jest znalezienie najlepszego rozwiązania (kompromisu) satysfakcjonującego obie strony. Mediacja jest dobrowolna i jest prowadzona przez stronę trzecią. Zamiast narzucać rozwiązanie, mediator współpracuje ze sprzecznymi stronami w celu zweryfikowania ich interesów oraz potrzeb. Celem mediatora, w przeciwieństwie do prawników, jest kierowanie tak rozmów aby jak najszybciej znaleźć porozumienie, które jest w interesie wszystkich stron. 

Porozumienie mediacyjne (tak zwany protokół z mediacji) jest respektowany przez sąd jako dokument wykonawczy.

Arbitraż 

W tym sposobie rozwiązywania sporu neutralna strona trzecia ,tak jak sędzia, odpowiada za rozstrzygnięcie sporu. Arbiter słucha, jak każda strona argumentuje swoją sprawę i przedstawia odpowiednie dowody, a następnie wydaje wiążącą decyzję. Strony mogą negocjować praktycznie każdy aspekt procesu arbitrażowego, łącznie z tym czy adwokaci będą obecni i jakie dowody będą mogły być wykorzystane. Arbitrzy na koniec procesu mogą przekazać decyzje, które są zazwyczaj poufne i których nie można odwołać.

Podobnie jak mediacja, arbitraż wydaje się być znacznie tańszy niż postępowanie sądowe.

Proces sądowy 

Najbardziej znany rodzaj rozstrzygania sporów. Sędzia lub ława przysięgłych są odpowiedzialni za ważenie dowodów i dokonywanie orzeczenia.
Postanowienie Sądu jest jednoznaczne. Strony nie mają zbyt wielkiego wpływu na proces i jego wynik.


1 Komentarz

Grzesiek · 4 sierpnia 2019 o 23:27

Bardzo fajny artykuł. Nie wiedziałem że można to załatwićw inny sposób. Czekam na więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *