Dość często się zdarza, że rozwód powoduje zmianę miejsca zamieszkania jednej ze stron co wymusza podział majątku. Jest to naturalne, że z chwilą rozwodu zamykamy pewien rozdział swojego życia a zaczynamy nowy w innym miejscu.  I tu pojawia się pytanie. Co z nagromadzonym majątkiem w czasie trwania związku?  

Co z domem, mieszkaniem, meblami, sprzętem AGD, RTV, samochodem, sprzętem sportowym, rowerami itd.? Co z ulubionym obrazem, który dostaliście w dniu ślubu?  Wszystko co zgromadziliście przez czas bycia małżeństwem jest wspólne i należy zarówno do jednego jak i do drugiego małżonka.  Sposób jego podziału nie zawsze jest oczywisty. W procesie mediacyjnym możecie szczegółowo przedyskutować podział wszystkich jego składników. W sytuacji braku zgody przy podziale, to Sąd zdecyduje o Waszym majątku. Niesie to za sobą dodatkowe koszty i zdarza się, że z wyroku niezadowolone są obydwie strony.

Najlepszym rozwiązaniem przy podziale majątku jest Wasz wspólny zgodny podział i podjęcie świadomej decyzji w jaki sposób go dokonacie. Z doświadczenia wiem, że opisany scenariusz występuje dość rzadko. Zwykle w czasie, jak i po rozwodzie, towarzyszą nam jeszcze zbyt silne emocje, związane z nieprzepracowanym konfliktem. To sprawia, że nie jesteśmy gotowi ze sobą rozmawiać, że często słyszymy „nie, bo nie”,  „nie, bo ja tak chcę”, „nigdy nie zgodzę się na…”

Jak się przygotować i jak przekonać drugą stronę by zechciała pragmatycznie rozmawiać na temat podziału majątku. Tym bardziej że możliwych scenariuszy w kwestii podziału majątku nie ma zbyt wiele. Albo następuje zgodny podział majątku, albo sprawa trafia do sądu. Broniąc w sądzie swojego „nigdy nie zgodzę się na……” stracisz czas, pieniądze dostając niewielką część kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości na licytacji komorniczej.

Jeżeli chcesz by Wasz podział majątku wspólnego wyglądał inaczej niż opis powyżej zgłoś się do Mediatora. Angażując go oszczędzisz czas, pieniądze, zdrowie.

W procesie mediacyjnym przygotowywana jest ugoda podziału majątku, którą składamy razem z wnioskiem do sądu z prośbą o jej zatwierdzenie.  Nie marnujemy czasu na rozprawy w sądzie, które mogą trwać miesiącami, a nawet latami. Przy zgodnym wniosku ugoda zatwierdzana jest na pierwszej rozprawie. W procesie mediacyjnym adwokat nie jest konieczny. Oczywiście na każdym etapie mediacji, każdy może skorzystać z jego porady. Paradoksalnie to Strony konfliktu najlepiej znają jego podłoże i przy odpowiedniej pomocy Mediatora mogą znaleźć najlepsze rozwiązanie.

 Warto również podkreślić, że przy składaniu wniosku do sądu wraz z ugodą opłaty są znacznie niższe.

Majątek wspólny gromadzi się przez lata, często kosztem wyrzeczeń takich jak brak wolnego czasu dla najbliższych, czasu na rozwijanie pasji a czasami nawet kosztem własnego zdrowia. Zachęcam Państwa do refleksji i rozważenia jakie wymierne korzyści można osiągnąć, dzieląc zgromadzony majątek, gdy naszymi decyzjami nie kierują emocje.

 Mediator Bożena Koziej


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *