Kiedy rodzice podejmują decyzję o rozstaniu,

zawsze pojawiają się pytania: rozwód i co dalej z dziećmi? jak poukładać sobie życie, żeby dzieci w minimalnym stopniu odczuły zmiany? jak podzielić obowiązki i wygospodarować czas na spotkania?

W sytuacji rozwodowej problemy i decyzje małżonków bardzo często dotykają bezpośrednio najmłodszych członków rodziny. Kiedy jedno z rodziców wyprowadza się z domu, dzieci odczuwają mnóstwo emocji. Jest strach, dezorientacja, zagubienie, poczucie winy, agresja, złość a nawet nienawiść. Warto w takiej sytuacji pomyśleć o wspólnym stworzeniu planu wychowawczego/rodzicielskiego.

Plan taki zaprowadzi w rodzinie porządek, pewną powtarzalność i rutynę. To natomiast powinno wprowadzić trochę spokoju i bezpieczeństwa w życiu dzieci.

I tu, właśnie w tworzeniu planu wychowawczego, świetnie sprawdzają się mediacje. Mediator jako osoba niezaangażowana w konflikt potrafi spojrzeć trzeźwo na sytuację. Studzi emocje, zwraca uwagę rodziców na istotne zagadnienia a przede wszystkim dba o interesy dziecka. Mediator nigdy nie pozwoli, nie zgodzi się na jakiekolwiek rozwiązanie krzywdzące dziecko. Nie uzna ugody mediacyjnej kiedy sytuacja dzieci w znacznym stopniu miałaby się pogorszyć od tej sprzed rozwodu. Podsumowując: Mediator zawsze będzie adwokatem dzieci w sytuacji rozwodu.

Jak wygląda plan opieki rodzicielskiej?

Na co warto zwrócić uwagę?

Idealną sytuacją byłoby, aby przed wizytą u Mediatora porozmawiać i wysłuchać własnych dzieci. Nie jest to łatwe, ponieważ takiej rozmowie towarzyszą często negatywne emocje, płacz i krzyk. Często też brakuje najmłodszym dojrzałości emocjonalnej a cała sytuacja ewidentnie ich przerasta.Dziecko musi poczuć, że jest kochane a jego dobro jest dla rodziców sprawą priorytetową. Wszelkiego rodzaju ustalenia powinny być wyjaśnione i zrozumiałe dla dziecka. Jeśli jednak, rodzice nie udźwigną, bądź nie czują się na siłach aby przeprowadzić takie rozmowy, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Rodzice wspólnie ustalają ramy wychowawcze dotyczące dzieci. Mimo, że nie będą już razem mieszkać, to i tak wspólnie ponoszą odpowiedzialność za wychowanie dziecka. I to właśnie dziecko musi wiedzieć. Rozwód jest między rodzicami, a nie między rodzicem a dzieckiem.

Rola mediatora

Mediator, jak już wcześniej wspomniałam, pomaga ustalić najważniejsze informacje dotyczące sprawowania opieki nad dziećmi. Często rodzice nie zastanawiają się biorąc rozwód co dalej. Oto przykłady pytań, które mogą paść podczas sesji mediacyjnej:

 1. Jak, kiedy, gdzie i w jaki sposób będą realizowane spotkania dziecka z rodzicem z którym nie mieszkają?
 2. Co w sytuacji kiedy rodzic nie może zająć się dzieckiem, wtedy kiedy wypada jego kolej?
 3. Jak podzielić dni świąteczne w całym roku kalendarzowym?
 4. Co z wakacjami i przerwą zimową?
 5. W jaki sposób będą spędzane święta rodzinne? Imieniny? Uroczysty obiad u babci? Wesela?
 6. Jak ma zostać rozwiązana kwestia rozmów telefonicznych z rodzicem nie mieszkającym z dzieckiem?
 7. Jak często i w jaki sposób dziecko będzie utrzymywało kontakt z rodziną/przyjaciółmi, z którymi do tej pory kontakt był bezproblemowy?
 8. W jaki sposób podzielić obowiązki związane ze szkołą, zajęciami dodatkowymi, wizytami lekarskimi czy chorobą dziecka? Kto będzie organizował transport? pomoc?
 9. Kto skorzysta ze zwolnienia lub urlopu kiedy dziecko będzie chore/przebywało w szpitalu?
 10. W jaki sposób pokryjecie wydatki dzieci? Czy alimenty pokrywają wszystkie wydatki?
 11. Czy i w jaki sposób ustalić wspólny kodeks etyczny? Czy pozwolić na granie na komputerze? kiedy kupić pierwszy telefon komórkowy? kiedy pozwolić na samodzielny wyjazd? itp.

Powyższe pytania są tylko przykładem, propozycją co można zawrzeć w ugodzie. Oczywiście każda rodzina jest inna i w inny sposób będzie komunikowała swoje potrzeby. Pamiętać należy jednak o tym, że plan wychowawczy dotyczy dzieci i to im ma służyć.

Może zdarzyć się tak, że dziecko będzie chciało decydować o swoim życiu. Mieć realny wpływ na podejmowane tematy i wyrażać swoje zdanie a nawet kwestionować stanowiska rodziców. Obowiązkiem rodziców jest wysłuchanie i próba zrozumienia dziecka. Ale uwaga! To rodzice podejmują ostateczne, odpowiedzialne decyzje, które w ich mniemaniu i w zgodzie z Kodeksem Rodzinnym nie działają na szkodę dziecka. Bo to plan ma służyć dziecku, mądrze, z głową i po ludzku pomagać uporać się ze zmianami i odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Plan wychowawczy

Sporządzony w obecności mediatora plan wychowawczy należy wraz z dokumentami rozwodowymi złożyć do Sądu. Po rozpatrzeniu i zaakceptowaniu, Sąd nadaje mu moc prawną i tym samym zaczyna obowiązywać w rodzinie.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *